Fakty i mity dotyczące malowania ścian

Artykuł przeczytasz w 3 min
Malowanie ścian

Dokładne pomalowanie ścian to jeden z końcowych etapów urządzania czy odświeżenia mieszkania lub domu. Zarówno sam kolor farby, jak i sposób malowania mają wpływ na jakość i późniejszy komfort korzystania z poszczególnych pomieszczeń. Choć na pierwszy rzut oka malowanie ścian może wydawać się dziecinnie proste, to przed przystąpieniem do prac, warto poznać często spotykane fakty i mity, które pomogą nam wykonać pracę bez niemiłych niespodzianek.

Zacznijmy od mitów:

  1. Dobra farba ukryje wszelkie nierówności.

    Co prawda farba matowa lub strukturalna są w stanie optycznie nieco zamaskować nierówności, ale tylko te naprawdę niewielkie. Do wyrównywania większych niedoskonałości, przed malowaniem zdecydowanie lepiej użyć gipsu i gładzi, które zapewnią nam nieskazitelny efekt końcowy.


  2. Gruntowanie świeżo wzniesionych ścian nie jest konieczne.

    Ściany, które nigdy nie były malowane, powinny być zagruntowane. Surowe ściany świeżo wzniesionych budynków są bardzo chłonne i pyliste (kredujące), dlatego tak istotne jest użycie preparatu gruntującego, który wyrówna chłonność podłoża i zwiększy przyczepność farby, zmniejszając tym samym jej zużycie. Co więcej, gruntowanie uchroni nas też przed przebarwieniami czy łuszczeniem się farby. Krok ten możemy pominąć jedynie wtedy, kiedy mamy do czynienia z powierzchnią wcześniej malowaną, zachowaną w naprawdę dobrym stanie – bez spękań tynku czy łuszczącej się warstwy starej farby.


  3. Farby kolorowe nie płowieją.

    Niestety, ale prawda jest taka, że wszystkie farby płowieją a ich barwy tracą intensywność. Stopień i szybkość tego procesu zależą od kilku czynników, takich jak nasłonecznienie pomieszczenia, intensywność koloru oraz jakość samej farby. Jeżeli chcemy cieszyć się wymarzonym kolorem przez kilka lat, powinniśmy zainwestować w farby o jak najlepszych parametrach.


  4. Kolory wyglądają zawsze tak samo, niezależnie od rodzaju światła.

    Odcień koloru może się różnić w zależności od rodzaju światła, które zainstalowano w pomieszczeniu. Zarówno rodzaj oświetlania sztucznego, jak i jego natężenie oraz kąt padania – wszystko to wpływa na odcień barw. Dlatego wybierając kolor farby ze wzornika w salonie, warto zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj światła w nim dominuje. Dzięki temu będziemy wiedzieć chociażby to, jak dany kolor prezentuje się w świetle o barwie ciepłej albo zimnej. Warto pamiętać też, że ściany nieco inaczej będą wyglądać przy oświetleniu sztucznym i inaczej przy naturalnym. Oczywiście nie są to różnice diametralne, niemniej warto mieć to na uwadze, przystępując do wyboru kolorów, które zagoszczą na ścianach naszego domu lub mieszkania.


  5. Farby tego samego rodzaju, dostarczane przez różnych producentów mają takie same właściwości.

    Farby akrylowe, lateksowe, winylowe czy ceramiczne produkowane przez różne firmy mogą mieć nieco inne parametry, a to może mieć wpływ np. na ich trwałość lub sposób aplikacji na ściany. W związku z tym, przystępując do zakupu, warto zapoznać się z informacjami umieszczonymi na etykiecie opakowania lub na stronie internetowej producenta.


Znamy już najczęściej powielane mity. Czas zatem, żebyśmy poznali fakty! Oto one:

  1. Farba z połyskiem ma większą odporność na uszkodzenia mechaniczne niż farba matowa.

    Farba z połyskiem, dzięki dużej zawartości żywicy, cechuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i większym nasyceniem barwy. Decydując się na ten rodzaj farby, warto jednak pamiętać o idealnym przygotowaniu powierzchni ściany pod malowanie, czyli wyeliminowaniu wszelkich niedoskonałości, ponieważ farba ta uwypukla nawet niewielkie ubytki i nierówności.


  2. Usytuowanie okien wpływa na postrzeganie koloru ścian.

    Ściana z oknem z reguły wydaje się ciemniejsza, ponieważ nie pada na nią bezpośrednio światło dzienne. Jeśli ma to dla nas duże znaczenie, możemy np. pomalować tę ścianę farbą o ton jaśniejszą niż pozostałe. Dzięki temu rozwiązaniu barwa wszystkich ścian będzie jednolita w świetle dziennym.


  3. Droższe farby są bardziej wydajne.

    Wyższa cena farby z reguły świadczy o jej lepszych parametrach, a co za tym idzie, także wydajności. Wybierając więc farbę, warto zwrócić uwagę na jej wydajność, bowiem może okazać się, że dokładając kilka złotych, na pomalowanie pomieszczenia wystarczy nam jeden pojemnik droższej farby, zamiast kilku teoretycznie tańszych.


Jak widać nawet z pozoru tak prosta czynność jak malowanie, może okazać się nieco skomplikowana i przed przystąpieniem do niej, warto pogłębić naszą wiedzę w zakresie tego tematu. Znając najpopularniejsze fakty i mity, możemy uchronić się przed popełnieniem błędów i stratą czasu na uciążliwe poprawki. Z kolei, jeżeli nie chcemy podejmować się tego zadania, możemy zlecić je profesjonalnej firmie korzystając z budio.pl, gdzie znajdziemy najlepszych specjalistów i hurtownie budowlane w naszej okolicy.

Twoja wersja przeglądarki nie jest dalej wspierana :(

Technologia idzie do przodu. Pamiętaj, że aktualizacja przeglądarki jest niezbędna do bezpiecznego korzystania z Internetu. By zapewnić Ci najlepsze wrażenia z użytkowania z serwisu budio.pl, zalecamy pobranie jednej z poniższych przeglądarek.