Zabudowa i ocieplenie poddasza
Zabudowa i ocieplenie poddasza - najpopularniejsze rozwiązania
Sucha zabudowa jest jednym z najbardziej popularnych i stosunkowo...
Czytaj dalejSystem suchej zabudowy to powszechnie stosowana metoda wykończenia wnętrz, którą montuje się, jak sama nazwa wskazuje – na sucho. Oznacza to, że jej wykonanie, w przeciwieństwie do innych technik budowlanych, nie wymaga użycia wody. Przy pomocy płyt g-k z powodzeniem wykonywane są ścianki działowe i sufity podwieszane, ale też zabudowy i ocieplenia poddasza, na których chcielibyśmy skupić się w niniejszym artykule. Poznaj fakty i mity dotyczące suchej zabudowy i ocieplenia poddasza.
Fakt 1: Płyty gipsowo-kartonowe można montować do konstrukcji dachowej tylko na stelażu.
Konstrukcja dachu w domkach jednorodzinnych wykonana jest z drewna, które pod wpływem zimnego wiatru, wysokiego poziomu wilgotności i wahań temperatury może się odkształcać. Z kolei okładziny suchej zabudowy wykonane są z gipsu, który pod wpływem tych odkształceń może po prostu pękać. Ruszt z profili metalowych montowany na zawiesiach amortyzuje ruchy więźby dachowej, a odpowiednie uchwyty umożliwiają wyrównanie zabudowy w poziomie i pionie.
Fakt 2: Sucha zabudowa poddasza zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe budynku.
Gips, z którego wykonane są płyty g-k jest materiałem niepalnym, składającym się z siarczanu wapniowego i wody krystalicznej. Podczas kontaktu z ogniem zawarta w płycie woda nagrzewa się i paruje, co opóźnia rozprzestrzenianie się ognia na konstrukcję drewnianą dachu i wydłuża czas potrzebny na ewakuację mieszkańców podczas pożaru.
Fakt 3: Sucha zabudowa poprawia warunki akustyczne w pomieszczeniach.
Płyty gipsowo-kartonowe pochłaniają dźwięk, co znacznie zmniejsza pogłos w pomieszczeniu i wpływa na komfort użytkowania.
Fakt 4: Zastosowanie wełny mineralnej do izolacji poddasza poprawia komfort akustyczny i termiczny pomieszczeń.
Wełna mineralna jest doskonałym izolatorem zarówno temperatury, jak i hałasu, który sprawdzi się idealnie w przypadku dachu z blachy, która doskonale przewodzi te dwie rzeczy. Izolacja wykonana z wełny nie tylko uchroni nas przed odgłosami deszczu czy gradu uderzającymi o dach, ale też zapobiegnie wychładzaniu się pomieszczeń zimą oraz przegrzewaniu latem.
Fakt 5: Do ocieplenia poddasza nadaje się wełna mineralna skalna i szklana.
Oba rodzaje wełny mineralnej to doskonałe izolatory ciepła. Decydując się na wełnę skalną należy jednak pamiętać o tym, że jest ona znacznie cięższa od szklanej. Jest to szczególnie istotne, jeżeli planujesz ocieplanie poddasza starego budynku, w którym więźba dachowa może być już mniej wytrzymała.
Mit 1: Wełna mineralna z upływem czasu traci wartości izolacyjne.
Liczne badania polskich i światowych instytutów badawczych dowiodły, że wełna mineralna wraz z upływem czasu nie zmienia swoich właściwości (rozmiar, współczynnik przewodzenia ciepła). Jednym czynnikiem, który może znaczne zmniejszyć izolacyjność tego materiału jest wilgoć, dlatego co jakiś czas warto kontrolować szczelność pokrycia dachowego i drożność wentylacji pod poszyciem.
Mit 2: Wełna mineralna stosowana powszechnie do ocieplania poddasza jest rakotwórcza.
Wełna mineralna, zarówno skalna jak i szklana, produkowana jest z materiałów pochodzenia naturalnego i nie stanowi zagrożenia dla człowieka ani podczas montażu, ani w czasie użytkowania pomieszczeń. Co więcej Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) w 2001 roku zaświadczyła, że włókna wełny skalnej nie są rakotwórcze. Faktem natomiast jest to, że jest to produkt pylący i „gryzący”, dlatego na czas montażu dobrze będzie zaopatrzyć się w odzież ochronną - rękawice, kombinezon, okulary i maseczkę przeciwpyłową.
Mit 3: Ocieplenie poddasza płytami styropianowymi o tym samym współczynniku przenikania ciepła co wełna mineralna jest równie skuteczne.
Wełna mineralna jest materiałem sprężystym, a ułożenie obok siebie jej płatów sprawia, że włókna wełny zachodzą na siebie, eliminując tym samym mostki termiczne. Płyty styropianowe łączy się natomiast na styk, przez co skuteczność tej izolacji jest niższa.
Mit 4: Ocieplenie poddasza wełną mineralną przyciąga szkodniki.
Surowiec, z jakiego wytwarzana jest wełna mineralna nie jest żadną pożywką dla kun i innych gryzoni. Problem z tymi zwierzętami pojawia się wtedy, kiedy szukają sobie one ciepłego miejsca na gniazda. W celu uniknięcia bliskich spotkań z tymi niechcianymi gośćmi, należy po prostu zadbać o zabezpieczenie wszelkich otworów w dachu, którymi mogłyby się przedostać.
W Internecie można znaleźć wiele sprzecznych informacji na temat suchej zabudowy i ocieplania poddasza, ale warto czytać je z przymrużeniem oka. Wszelkie wątpliwości najlepiej rozwiewać rozmawiając ze specjalistami w danej dziedzinie lub odwiedzając profesjonalne portale o tematyce budowlanej. A jeżeli szukasz zaufanej ekipy budowlanej, która wykona dla Ciebie profesjonalne ocieplenie i zabudowę poddasza, zachęcamy do skorzystania z naszej bazy, w której znajdziesz najlepsze firmy w Twojej okolicy.
Zabudowa i ocieplenie poddasza
Sucha zabudowa jest jednym z najbardziej popularnych i stosunkowo...
Czytaj dalejZabudowa i ocieplenie poddasza
Płyty g-k to materiał powszechnie wykorzystywany do budowy ścianek i s...
Czytaj dalejZabudowa i ocieplenie poddasza
Jeżeli chcesz cieszyć się szczelną i estetyczną zabudową poddasza prze...
Czytaj dalejZabudowa i ocieplenie poddasza
W jaki sposób szybko i niedrogo zabudować poddasze? Poznaj jakie z...
Czytaj dalejZnajdź sklep w swojej okolicy
Technologia idzie do przodu. Pamiętaj, że aktualizacja przeglądarki jest niezbędna do bezpiecznego korzystania z Internetu. By zapewnić Ci najlepsze wrażenia z użytkowania z serwisu budio.pl, zalecamy pobranie jednej z poniższych przeglądarek.