Radzimy
Gdzie i jak kupować materiały budowlane - market czy hurtownia?
Na ogół jesteśmy przekonani, że jest to świetna i jedyna słuszna decyz...
Czytaj dalejPodejmując decyzję o budowie domu, musimy być przygotowani na to, że przed nami jeszcze wybór działki, projektu, systemu realizacji inwestycji, firmy wykonawczej czy odpowiedniej technologii, które mogę przynieść nam spore korzyści. Oczywiście o tym, które decyzje będą na plus, zależy w głównej mierze od sytuacji inwestora, bowiem, na przykład, dla jednych korzysta będzie budowa domu w systemie gospodarczym, czyli samodzielne organizowanie poszczególnych etapów prac, z kolei dla drugich, idealnym rozwiązaniem okaże się powierzenie tego zadania inwestorowi zastępczemu. Rozmaite korzyści możemy osiągnąć nie tylko w zależności od sposobu nadzorowania prac, ale też np. ze względu na to, na jaką technologię budowy się zdecydujemy. Czas je zatem poznać!
Zacznijmy od korzyści wynikających z wyboru danego systemy realizacji prac.
Budowa domu w systemie gospodarczym polega na samodzielnym załatwianiu przez inwestora wszelkich spraw i pozwoleń w urzędach, wykonywaniu mniej skomplikowanych prac budowlanych oraz pozyskiwaniu materiałów i wykonawców na własną rękę. Jest to bardzo popularny w naszym kraju sposób budowania domów, który niewątpliwie przynosi wiele korzyści:
Realizacja budowy w systemie gospodarczym jest o 5-10% tańsza od zleconej tzw. inwestorowi zastępczemu. Są to oszczędności wynikające z zakupu materiałów budowlanych w niższych cenach, oszczędzaniu na nieskomplikowanych pracach budowlanych oraz braku wynagrodzenia dla inwestora zastępczego.
Co prawda realizacja budowy w systemie gospodarczym trwa znacznie dłużej, ale realizowana jest w ramach bieżących przychodów.
W systemie gospodarczym to Ty organizujesz niezbędne materiały budowlane. Mając odpowiednie rozeznanie, możesz wybrać najlepsze materiały, z których zostanie zbudowany Twój wymarzony dom, a jeżeli rozeznania tego jeszcze nie masz i nie wiesz, skąd czerpać informacje na temat poszczególnych materiałów i etapów budowy, podpowiadamy - nasza strona jest kopalnią wiedzy, w której znajdziesz rzetelne rady przekazywane przez doświadczonych fachowców.
Inwestor zastępczy to osoba lub firma, która na podstawie umowy przejmuje od nas czynności, do których jesteśmy zobowiązani w ramach procesu budowlanego. Zaliczamy do nich m.in. zapewnienie opracowania projektu budowlanego, uzyskanie pozwolenia na budowę, zatrudnienie kierownika budowy, zgłoszenie faktu rozpoczęcia prac na budowie, a także organizację materiałów budowlanych oraz wykonawców do poszczególnych etapów prac. Do korzyści płynących z tego rozwiązania należy przede wszystkim:
Przy wyborze inwestora zastępczego warto skorzystać z polecenia rodziny lub znajomych, które etap budowy w tym systemie mają już za sobą. Rozwiązanie to zapewnia nam profesjonalną obsługę budowy, bowiem inwestor zastępczy załatwi za nas wszelkie sprawy w urzędach i zorganizuje płynne zaopatrzenie budowy w niezbędne materiały, narzędzia i ekipy budowlane.
Wielu inwestorów jest pochłoniętych pracą zawodową oraz sprawami rodzinnymi i nie ma czasu, aby organizować zaopatrzenie budowy, załatwienie licznych spraw w urzędach czy wnikanie w zawiłości rozmaitych rozwiązań technologicznych na budowie. Co więcej, nie dopilnowanie wszelkich spraw i terminów związanych z realizacją budowy może mieć przykre konsekwencje finansowe np. z tytułu droższych materiałów i robocizny oraz przedłużenia czasu budowy domu, a niekiedy nawet jakości wykonanych prac, dlatego rozwiązanie to polecane jest szczególnie osobom zabieganym, którym ciężko zorganizować wolny czas.
Znając już korzyści wynikające z poszczególnych systemów budowy, czas poznać pozytywne aspekty wyboru poszczególnych rozwiązań technologicznych.
Fundamenty to podstawa domu, bowiem przenoszą one ciężar budynku do gruntu. Głębokość ich posadowienia oraz konstrukcja zależy rodzaju ziemi, jej nośności oraz ciężaru samej budowli. Najpowszechniejszym i najtańszym rozwiązaniem jest tzw. ława fundamentowa umieszczona punktowo pod ścianami zewnętrznymi i wewnętrznymi nośnymi, jednak inwestorzy coraz częściej nie tylko rozważają, ale też decydują się na płytę fundamentową, posadowioną pod powierzchnią całego budynku. Dlaczego?
Budowa płyt fundamentowych wiąże się z płytszymi wykopami - do 0,5m głębokości, podczas gdy osadzenie ław fundamentowych wymaga kopania na głębokość od 0,8 do 1,4m, w zależności od umiejscowienia strefy przemarzania. Decydując się więc na płytę fundamentową, oszczędzamy czas na nie tylko na usunięciu mniejszej warstwy ziemi, ale też na wymaganym w przypadku ław fundamentowych szalowaniu, a co więcej nie ponosimy ryzyka popełnienia błędu w wytyczeniu wykopów pod ławy fundamentowe.
Posadowienie płyty pod całym budynkiem usztywnia fundamenty i zapewnia jego równomierne osiadanie.
Szacuje się, że straty ciepła przez tradycyjne fundamenty stanowią około – 10-15% wszystkich strat. Nowoczesne technologie budowy płyt fundamentowych usuwają przyczyny powstawania mostków termicznych, a ocieplone 30 centymetrową warstwą izolacyjną z płyt XPS o dużej wytrzymałości na ściskanie, doskonale sprawdzają się w domach energooszczędnych i pasywnych.
Za sprawą rozwoju technologii produkcji materiałów murowych o niskim współczynniku przenikania ciepła, coraz częściej inwestorzy decydują się na budowę ścian w technologii jednowarstwowej. Odpowiednio zmodyfikowany beton komórkowy, poryzowana ceramika czy keramzyt oraz kształtki styropianowe spełniają wytyczne dotyczące współczynnika przenikania ciepła przewidziane prawem budowlanym dla ścian zewnętrznych budynku mieszkalnego, który od stycznia 2021 r. nie może wynosić więcej niż 0,20 W/(m2K). Jest to technologia, która niesie za sobą spore korzyści. Jakie?
Kompletna ściana jednowarstwowa to: elementy murowe nośne oraz tynk z zewnątrz i wewnątrz domu. Pustaki łączy się zaprawą lub klejem jedynie na spoiny poziome, z kolei spoiny pionowe łączy się na sucho w systemie pióro i wpust. Nie ma potrzeby ich ocieplenia, a to znacznie skraca czas powstawania ścian.
Ściany jednowarstwowe wykonane są z jednego rodzaju materiału i nie stanowią bariery dla migracji pary wodnej, co zapobiega ich zawilgoceniu i zapewnia dobry mikroklimat w pomieszczeniach. Są też dobrym akumulatorem ciepła, a w słonecznie dni (nawet zimą) ściany bez zewnętrznej izolacji nagrzewają się i poprawiają bilans energetyczny budynku.
Do łączenia elementów murowych ścian jednowarstwowych używa się często zaprawy na cienkie spoiny, co znacznie redukuje ilość wody zalegającej w murach. Dodatkowo gotowe mury osusza się z obu stron, a co za tym idzie - szybciej pozbawione są wilgoci.
Ściany jednowarstwowe nie posiadają warstwy ocieplenia ze styropianu lub wełny i dlatego są mniej podatne na uderzenia powodujące uszkodzenia. Z tego samego powodu ich elewacja jest też łatwiejsza do renowacji.
Wszyscy producenci elementów murowych do ścian jednowarstwowych posiadają rozwiązania systemowe eliminujące mostki termiczne i ułatwiające budowanie. Są to między innymi nadproża systemowe, elementy docieplenia czy maskowania rolet zewnętrznych itp. Stosując rozwiązania systemowe, na całej powierzchni ściany zewnętrznej uzyskujemy ten sam, niski współczynnik przenikania ciepła.
Ściana dwuwarstwowa składa się z warstwy nośnej - pustaków, zwykle ceramicznych lub z betonu komórkowego, oraz warstwy izolacyjnej wykonanej ze styropianu lub wełny. Jest to najczęściej stosowana technologia budowy murów zewnętrznych. Jakie niesie korzyści?
Odpowiedni dobór materiału izolacyjnego pozwala uzyskać niski współczynnik przenikania ciepła. Na rynku są styropiany grafitowe o współczynniku lambda równym 0,031 W/(m2K), co pozwala na uzyskanie stosunkowo cienkiej warstwy izolacji, przy zachowaniu dobrego współczynnika przenikania ciepła. Dzięki technologii muru dwuwarstwowego ściana z cegły wapienno-piaskowej o wysokiej odporności na ściskanie i dużej izolacyjności cieplnej, ale niskiej izolacyjności termicznej, po dociepleniu materiałem izolacyjnym o niskim współczynniku przenikania ciepła, będzie dostateczną barierą chroniącą domu przed temperaturą z zewnątrz. W domach pasywnych i energooszczędnych współczynnik przenikalności cieplnej musi być znacznie niższy niż ten obowiązujący od 1 stycznia 2021 r. (nie więcej niż 0,20 W/(m2K)), a zastosowanie muru dwuwarstwowego spełnia te wymagania.
Budowa murów w technologii dwuwarstwowej trwa znacznie dłużej niż w technologii jednowarstwowej, co niesie ze sobą pewne korzyści, chociażby ze względów technologicznych i organizacyjnych. Zanim położymy styropian czy wełnę, mur powinien być pozbawiony wilgoci technologicznej, czyli wody, która znajduje się w materiałach budowlanych i którą dodajemy do zapraw. Z tego względu, decydując się na technologię dwuwarstwową warto w jednym sezonie budowlanym postawić dom w stanie surowy, a w drugim go ocieplać i rozpocząć prace wykończeniowe. Rozwiązanie to idealnie sprawdzi się, jeśli budujemy dom w systemie gospodarczym, ponieważ zyskujemy tutaj czas na poszukiwanie fachowców i organizację materiałów budowlanych w korzystnych cenach.
Budowa ścian trójwarstwowych to najbardziej pracochłonna i kosztowna technologia. Gotowy mur składa się ze ściany nośnej, warstwy izolacji, przerwy powietrznej i ściany osłonowej, w której umieszcza się kratki wentylacyjne, których zadaniem jest zapobieganie gromadzeniu się wilgoci między warstwami muru. Oto korzyści płynące z tego rozwiązania:
Ściana osłonowa może być wykonana z pustaków 12 cm, cegły pełnej i otynkowana, ale równie dobrze może być zrobiona z elementów dekoracyjnych, takich jak cegła klinkierowa, silikat łupany, cegła cementowa czy kamień, dzięki którym możemy od razu cieszyć się piękną elewacją.
Ściana trójwarstwowa to solidna konstrukcja, która ma bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, doskonale tłumi hałas oraz stanowi skuteczną barierę przed ogniem.
Ceramika, jako materiał na budowę domu, wykorzystywana jest od wieków, a dzięki postępowi technologicznemu materiały ścienne wykonane z tego surowca charakteryzują się dużą izolacyjnością termiczną. Ceramika poryzowana to rozwiązanie technologiczne, które dostosowało właściwości do wymagań związanych z energooszczędnością budynków. Jakie są jej zalety? Oto one:
Ceramika poryzowana idealnie spełnia stawiane przez prawo budowlane warunki współczynnika przenikalności ściany zewnętrznej U ≤ 0,020 W/(m2K). Co więcej, w niektórych szczelinach pustaków poryzowanych znajduje się izolacja z wełny mineralnej, co dodatkowo obniża współczynnik przenikalności cieplnej tego materiału.
Domy murowane z pustaków ceramicznych charakteryzują się wysoką zdolnością do akumulacji ciepła, która pozwala na wykorzystywanie tzw. zysków ciepła pochodzących z promieni słonecznych. Od akumulacyjności ścian zależy także stateczność cieplna budynku, czyli czas utrzymywania się stałej temperatury wewnątrz pomieszczeń, mimo zmian warunków zewnętrznych (mróz, silny wiatr).
Ściana z ceramiki poryzowanej, wbrew pozorom, posiada wysoką odporność na ściskanie. Szczególną ostrożność należy natomiast zachować przy transporcie i przeładunku, bowiem pojedyncze pustaki nie posiadają tak dużej wytrzymałości, jak monolityczna ściana.
Ceramika, dzięki swojemu odczynowi pH, posiada zwiększoną odporność na powstawanie glonów, pleśni i grzybów, czyli na tak zwaną korozję biologiczną. Jest także paroprzepuszczalna, co zapewnia dobry mikroklimat w domach wybudowanych w tej technologii.
Ceramika zaliczana jest do materiałów niepalnych, przez co chętnie wykorzystywana w budownictwie do robienia przegród ognioodpornych. Zastosowanie tego materiału zapewnia wysokie bezpieczeństwo mieszkańcom domu w przypadku pojawienia się w nim źródła ognia.
Producenci ceramiki w swoich ofertach posiadają rozmaite rozwiązania systemowe, takie jak chociażby nadproża docieplone, za sprawą których ściana wykonana z ceramiki jest jednorodna i wolna od mostków termicznych.
Beton komórkowy, zwany gazobetonem, produkowany jest na Świecie od ponad 70 lat. To materiał, który sprawdza się zarówno w przypadku ścian zewnętrznych i wewnętrznych nośnych, jak i działowych. Z kolei płytki z betonu komórkowego używane są między innymi do obudowy wanien i brodzików. Materiał ten produkowany jest o różnej gęstości i przewodności cieplnej, a stosowanie elementów murowych z gazobetonu przynosi szereg korzyści.
Bloczki gazobetonowe o niskiej gęstości produkowanie są o lambdzie pozwalającej na wymurowanie ściany zewnętrznej jednowarstwowej, spełniającej wymagany prawem współczynnik przenikania ciepła - U ≤ 0,20 W/(m2K). Co istotne ściana ta nie wymaga już docieplenia.
Wymiary bloczków z betonu komórkowego są dokładne co do milimetra i mogą być łączone klejem ze spoiną od 1 do 3 mm. Ściana wykonana z gazobetonu powstaje bardzo szybko i jest niezwykle równa, dzięki czemu zużycie tynku, kleju i innych niezbędnych materiałów jest dużo niższe. Dodatkowo cienka zaprawa klejowa, to mała ilość wody potrzebnej do przygotowania zaprawy, a co za tym idzie - mniej wilgoci technologicznej w ścianach.
Beton komórkowy jest materiałem jednorodnym (izotropowym), co ma korzystny wpływ na jego przewodność cieplną i znacznie ogranicza powstanie mostków termicznych w narożnikach budynków.
Beton komórkowy jest materiałem niepalnym, zaliczanym do klasy A1, czyli najwyższej w klasyfikacji ogniowej. Wykorzystując go do budowy domu, możemy mieć pewność, że w przypadku pojawienia się w domu źródła ognia, nie będzie się on palił ani dymił, dlatego też ścianki działowe z tego materiału są doskonałym zabezpieczeniem przed rozprzestrzenianiem się ognia.
Do obróbki bloczków gazobetonowych potrzeba jedynie kilku prostych narzędzi ręcznych, dlatego decydując się na budowę z tego materiału, możemy mieć pewność, że ściany naszego wymarzonego domu będą wręcz rosły w oczach.
Beton komórkowy nie stanowi bariery dla pary wodnej migrującej przez ściany domu, dzięki czemu w pomieszczeniach panuje przyjazny i zdrowy mikroklimat.
Producenci bloczków z betonu komórkowego posiadają w swojej ofercie szereg dodatkowych rozwiązań systemowych, dzięki czemu nie musimy się martwić np. o to, jak i czym ocieplić nadproża czy wieniec.
Polecane produkty
Cegły i pustaki wapienno-piaskowe zwane silikatami, co prawda nie cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Niewątpliwie są one materiałem o wysokim współczynniku przewodności cieplnej i dużej wadze jednostkowej, jednak ich zastosowanie przynosi naprawdę wiele korzyści, przez co warto rozważyć zakup tego materiału. Wśród ich najważniejszych zalet należy wymienić:
Cegły i pustaki silikatowe są produkowane z wapna, piasku i wody. To wyrób ekologiczny, pozbawiony szkodliwych domieszek, charakteryzujący się najniższą ze wszystkich materiałów budowlanych promieniotwórczością naturalną.
Bloczki i cegły wapienno-piaskowe, ze względu na najwyższą ze wszystkich materiałów murowych wytrzymałość na ściskanie, nadają się idealnie do wznoszenia bezpiecznych ścian konstrukcyjnych i działowych.
Ściany o wysokiej akumulacyjności zapewniają bardziej stabilną temperaturę w pomieszczeniach, a co za tym idzie - dom wychładza się wolniej zimą i nagrzewa latem.
Odczyn zasadowy pochodzący od wapna sprawia, że silikaty są odporne na powstawanie pleśni, grzybów i innych wykwitów na ścianach wewnętrznych i zewnętrznych..
Znaczna masa bloczków wapienno-piaskowych jest dobrym izolatorem hałasu. Ściana zewnętrzna z silikatów zapewni nam ciszę w budynku znajdującym się przy ruchliwej ulicy, a wewnętrzna skutecznie odizoluje nas od hałasów dobiegających z sąsiednich pomieszczeń.
Polecane produkty
Jak widać, wybór każdego z przedstawionych powyżej rozwiązań przynosi określone korzyści, a rolą inwestora jest dokładne przeanalizowanie ich i podjęcie decyzji odnośnie tego, którą drogę i technologię budowy wybierze. Każda z przedstawionych przez nas technologii pozwala osiągnąć podobne właściwości, jeśli chodzi o izolację zarówno termiczną, jak i akustyczną wymarzonego domu, a kluczowe różnice dotyczą tu czasu trwania budowy i kosztów, jakie jesteśmy w stanie ponieść jako inwestorzy.
Radzimy
Na ogół jesteśmy przekonani, że jest to świetna i jedyna słuszna decyz...
Czytaj dalejRadzimy
Rynek oferuje wielu wykonawców o szerokim wachlarzu usług. Nie zawsze ...
Czytaj dalejRadzimy
Budowa domu to nie lada wyzwanie. Aby ułatwić ten wybór przyszłym inw...
Czytaj dalejRadzimy
Wiele osób podejmując decyzję o budowie domu spotyka się z różnymi, cz...
Czytaj dalejZnajdź sklep w swojej okolicy
Technologia idzie do przodu. Pamiętaj, że aktualizacja przeglądarki jest niezbędna do bezpiecznego korzystania z Internetu. By zapewnić Ci najlepsze wrażenia z użytkowania z serwisu budio.pl, zalecamy pobranie jednej z poniższych przeglądarek.