Fakty i mity związane z ociepleniem i elewacją domu

Artykuł przeczytasz w 3 min
Ocieplenie i elewacja domu

Ocieplenie ścian domu to niemałe wyzwanie, szczególnie jeśli zaczniemy weryfikować wszelkie dostępne informacje. Producenci rozmaitych materiałów dociepleniowych i elewacyjnych stale starają się udowadniać, że to właśnie ich produkty są najlepsze, negując zalety pozostałych. Poniższy artykuł powinien rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie pojawiają się w Twojej głowie, bowiem obalimy w nim najczęściej pojawiające się mity i przytoczymy istotne fakty.

Zacznijmy od mitów:

Mit 1: styropian – w przeciwieństwie do wełny – nie gwarantuje bezpieczeństwa pożarowego

Pod tym względem wiele osób demonizuje styropian. Niepotrzebnie! Warto wiedzieć, że styropian stosowany w budownictwie jest materiałem samogasnącym. Oznacza to zatem, że pali się pod wpływem ognia, jednak po odjęciu płomienia nie zaczyna palić się ponownie - innymi słowy nie rozprzestrzenia ognia. Jeśli więc usuniesz źródło żywiołu, styropian przestanie się palić. Oprócz tego musisz wiedzieć, że styropian nie zapala się pod wpływem iskry czy niedopalonego papierosa. Wówczas ulega jedynie skurczeniu. Fachowcy kwalifikują więc styropian do grona materiałów nierozprzestrzeniających ognia (NRO). 

Mit 2: każdy tynk można zacierać jako baranek i kornik - jest to tylko zależne od rodzaju użytych narzędzi

Fałsz! Tynk o fakturze "baranka", czyli tzw. drapanej, można uzyskać stosując masę tynkarską z dużą ilością kruszywa o jednakowej grubości i kształcie (kruszywo łamane). Strukturę "kornika", czyli rowkową, uzyskuje się natomiast poprzez użycie tynku o zróżnicowanej grubości kruszywa. Różnica w doborze tynku jest zatem znaczna i niezależna od rodzaju użytych narzędzi.

Mit 3: grubsza izolacja oznacza zniwelowanie kosztów ogrzewania

Nie jest to prawda. Użycie zbyt grubej izolacji okazuje się nieopłacalne finansowo. Powyżej
pewnej grubości izolacji nie da się uzyskać lepszych parametrów współczynnika przenikania   ciepła, dlatego zmniejszony koszt ogrzewania domu to mrzonka. Korzystniej pomyśleć o skuteczniejszym, ale niekoniecznie grubszym materiale ociepleniowym, np. styropianie grafitowym. 

Mit 4:  dom ocieplony styropianem narażony jest na pleśń

Styropian to materiał odporny biologicznie na pleśń, grzyby i bakterie. Poza tym ocieplone ściany mają wyższą temperaturę niż nieizolowane, przez co para wodna - będąca pożywką dla niechcianych pleśni i grzybów - nie wykrapla się wewnątrz. Prawdziwymi powodami nieproszonych gości mogą być: zły projekt wentylacji albo wilgoć zmagazynowana w  ścianach, wynikająca ze zbyt szybkiego otynkowania nowo wzniesionego budynku lub niewłaściwej izolacji ścian od  fundamentów. 

Czas na fakty:


Fakt 1: Termomodernizacja przedłuża żywotność elewacji budynku.

Prawidłowo wykonana termoizolacja elewacji budynku przedłuża jego żywotność, ponieważ przyczynia się do ochrony muru przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Wysokie i niskie temperatury, promieniowanie UV, opady atmosferyczne – wszystko to sprawia, że z biegiem lat na elewacji pojawiają się zanieczyszczenia i przebarwienia. Termomodernizacja to nowa warstwa na elewacji, zapobiegająca niekorzystnym działaniom warunków atmosferycznych na mury, takim jak nadmierne nagrzewanie, przemarzanie czy zawilgocenie.

Fakt 2: Współczynnik przenikalności cieplnej – lambda - jest najważniejszym parametrem materiału izolacyjnego.

W przypadku styropianu czy wełny to nie gęstość materiału, a właśnie współczynnik przewodzenia ciepła jest najważniejszy. Im wartość tego parametru jest niższa, tym ma on lepsze właściwości izolacyjne. Jego wartość określana jest u ułamkach setnych i choć często może to sugerować, że różnice tego rzędu nie są istotne, to z badań i obliczeń laboratoryjnych wynika, że przy ścianie docieplonej styropianem o lambdzie 0,45 można stracić nawet 200 razy więcej energii niż w przypadku styropianu o lambdzie 0,40.

Fakt 3: Gruntowanie warstwy zbrojącej pod tynk jest konieczne przy wszystkich wyprawach tynkarskich cienkowarstwowych.

Przed położeniem wszystkich rodzajów tynków cienkowarstwowych należy gruntować powierzchnie kleju. Gruntowanie preparatem z piaskiem kwarcowym znacznie zwiększa przyczepności ścian, zapobiega przebarwieniom tynku i zwiększa jego wydajność.

Fakt 4: Na mury i izolacje o dużym współczynniku przepuszczania pary wodnej należy nakładać tynki o małym stopniu dyfuzji (oporu) pary wodnej.

Nałożenie tynku, który nie przepuszcza pary wodnej na materiał paroprzepuszczalny spowoduje kondensację pary wodnej pod wyprawą tynkarską, co w konsekwencji może doprowadzić do jej odspajania, a także pojawienia się korozji biologicznej w postaci pleśni, grzybów i innych wykwitów.

W powyższym artykule przytoczyliśmy zaledwie kilka faktów i mitów, na które możesz trafić, poszukując informacji w sieci. Każdą z decyzji najlepiej skonsultować z fachowcem lub po prostu zlecić wykonanie prac profesjonalnej firmie budowlanej. Bogatą bazę rzetelnych firm i hurtowni z materiałami budowlanymi w Twojej okolicy znajdziesz w serwisie budio.pl.

Twoja wersja przeglądarki nie jest dalej wspierana :(

Technologia idzie do przodu. Pamiętaj, że aktualizacja przeglądarki jest niezbędna do bezpiecznego korzystania z Internetu. By zapewnić Ci najlepsze wrażenia z użytkowania z serwisu budio.pl, zalecamy pobranie jednej z poniższych przeglądarek.