Ile kosztuje ocieplenie i elewacja domu?

Artykuł przeczytasz w 7 min
Ocieplenie i elewacja domu

Mówi się, że w wymarzonym domu powinno być ciepło jak w uchu — a wszytko to dzięki właściwie zaprojektowanym ociepleniu i elewacji. Jak bowiem zapewniają doświadczeni eksperci budowlani — na tego rodzaju wykończeniach nigdy nie warto przesadnie oszczędzać! Pamiętaj, że taka inwestycja wiąże się z wyborem rozwiązań, które mają zdawać egzamin przez długie lata. Jak jednak wyglądają dokładne ceny związane z ociepleniem i elewacją domu? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Wizualizacja strat ciepła w domu mieszkalnym przed dociepleniem

Straty cieplne w domu mieszkalnym przed dociepleniem

Cena ocieplenia i elewacji cenie nierówna

Zanim zaczniesz liczyć, pamiętaj, że na ostateczną cenę związaną z ociepleniem i elewacją domu zawsze wpływa wiele rozmaitych czynników. Takie koszty związane są nie tylko z rodzajem zastosowanej techniki ociepleniowej, ale również z rozmiarem i kondycją ścian zewnętrznych, grubością ocieplenia, a nawet z regionem, w jakim usytuowana jest nieruchomość! Pamiętaj bowiem, że ceny usług ekipy remontowo-budowlanej mogą znacznie różnić się ze względu na konkretne województwo. Przechodząc jednak do meritum: naszym zamysłem było uśrednienie wszystkich cen i usług, tak, aby móc stworzyć orientacyjny cennik towarzyszący projektowaniu ocieplenia i elewacji domu. Zakładamy zatem, że nasz budynek ma 150 m2 powierzchni ścian zewnętrznych, które nie wymagają uprzedniego remontu. Zaczynamy!

Koszt ocieplenia domu styropianem — krok po kroku

Na pierwszy ogień weźmiemy najbardziej popularny materiał ociepleniowy — styropian. Przyjmując, że dobry jakościowo biały styropian o grubości 10-12 cm kosztuje około 20 złotych za metr kwadratowy, za ocieplenie budynku liczącego sobie 150 m2 ścian zewnętrznych, uzyskasz kwotę 3000 złotych. Oprócz tego należy doliczyć zaprawę klejącą, za którą będziesz musiał zapłacić około 800 złotych. A zatem całościowy koszt styropianu i zaprawy wyniesie około 3800 złotych. Jeżeli chcesz przeanalizować koszty ocieplenia styropianem grafitowym bądź typu „dalmatyńczyk” zapraszamy Cię do przeczytania artykułu o najpopularniejszych sposobach ocieplania domu.

Kolejny punkt to koszt siatki z włókna szklanego oraz kleju do jej zatopienia. I tak, za niezbędną ilość siatki elewacyjnej dla powierzchni 150 m2 zapłacisz około 500 złotych, natomiast za klej do zatapiania siatki około 900 złotych. Wspólny koszt wyżej wymienionych produktów to zatem około 1400 złotych.

Następny etap kosztorysu dotyczy wyboru tynku zewnętrznego. W tym miejscu musisz zastanowić się, jaki rodzaj produktu będzie najlepszy w kontekście Twojego domu. Najtańszy okazuje się tynk mineralny, który kosztuje około 2 złote za kilogram. Tuż po nim plasuje się tynk akrylowy, którego cena to zazwyczaj około 6-8 złotych za kilogram, tynk silikatowy z kolei to 7-12 złotych, zaś silikonowy, 9-15 złotych za kilogram. Podsumowując zatem, otynkowanie ścian o łącznej powierzchni 150 m2, w zależności od regionu, gramatury i koloru tynku będzie Cię kosztowało:

  • Tynkiem mineralnym - 700 złotych
  • Tynkiem akrylowym - 2400 złotych
  • Tynkiem silikatowym - 3000 złotych
  • Tynkiem - silikonowym - 3500 złotych


Wszelkie kwestie wyboru materiałów masz już za sobą. Teraz należy wziąć pod uwagę koszty robocizny. W przypadku ocieplenia domu styropianem taki koszt może wynieść około 60 złotych za m2 co daje łączną kwotę około 8500 złotych. Reasumując zatem: łączny koszt ocieplenia elewacji styropianem, liczącej sobie 150 m2, wraz ze wszystkimi uwzględnionymi materiałami, może wahać się w przedziale od 13500 do 17000 złotych.

Koszt elewacji domu ocieplonego wełną mineralną

Ocieplanie domu wełną mineralną stało się w ostatnich czasach jeszcze bardziej popularne. A wszystko dzięki jej doskonałym właściwościom izolacyjnym i ognioodpornym. Jak jednak zaznaczają eksperci budowlani, na rynku można spotkać dwa rodzaje wełny mineralnej, które nieznacznie różnią się pomiędzy sobą ceną i właściwościami. Wybierać zatem możesz wśród wełny mineralnej skalnej oraz wełny mineralnej szklanej. I tak, koszt zakupu wełny skalnej na powierzchnię ścian 150 m2 o grubości 10 cm, której współczynnik lambda wynosi 0,036 W/mk w zależności od regionu wyniesie około 4300 zł. Z kolei koszt zakupu wełny szklanej na powierzchnię ścian 150 m2 o grubości 10 cm, której współczynnik lambda wynosi 0,035 W/mk w zależności od regionu będzie się plasował na wysokości 4400 zł.


Pamiętaj, że w przypadku wełny mineralnej musisz również liczyć się z dodatkowymi kosztami, takimi jak zaprawa klejąca, siatki i kleje. Oprócz tego konieczny będzie wybór tynku. W tym kontekście bardzo ważne jest, aby pamiętać, że na wełnę mineralną nadają się tynki mineralne, silikonowe i silikatowe - nie należy natomiast stosować niskoparoprzepuszczalnych tynków akrylowych.


Nieznacznie droższa będzie również robocizna, ponieważ za wykonanie elewacji z ociepleniem z wełny mineralnej zapłacisz w sumie około 80 zł/m2. Reasumując zatem ponownie: łączny koszt ocieplenia elewacji wełna, liczącej sobie 150 m2, wraz ze wszystkimi uwzględnionymi materiałami, może wahać się w przedziale od 16000 do 21000 złotych.

Ocieplenie i elewacja domu
to nasza specjalność!
Znajdź sklep w okolicy

Pamiętaj, że każdy projekt domu jest inny. Inne pozostają również ceny materiałów ze względu na region oraz Twoje wybory względem ich rodzaju i jakości. Nasze wyliczenia pozostają zatem orientacyjne, jednak wciąż pozwalają zdobyć pewien ogląd na rynek budowlany i kosztorys wykonywanych prac. Planując ocieplenie i elewację domu możesz posiłkować się specjalnymi wirtualnymi kalkulatorami, które pozwolą Ci na jak najbardziej szczegółowe oszacowanie planowanych wydatków. Życzymy Ci zatem opłacalnych wyborów i powodzenia podczas wykańczania wymarzonego domu!

Ile kosztuje ocieplenie domu w 2021?

Od początku roku 2021 diametralnie zmieniły się koszty materiałów wykorzystywanych do ocieplenia i elewacji domu. Drastyczny wzrost cen dotyczy przede wszystkim styropianu oraz tynków, co spowodowane jest ograniczoną dostępnością surowców niezbędnych do ich produkcji. Inwestorzy muszą się liczyć ze zmianami w kosztorysach i w niektórych przypadkach wydatkiem wyższym o nawet 70%. Poniżej znajdziesz szerszą odpowiedź i uzasadnienie, co naszym zdaniem miały kluczowy wpływ na zmianę cen.

Ocieplenie domu w 2021 - co się zmieniło?

Na przestrzeni lat zmieniają się ceny wszelakich produktów, również artykułów budowlanych. Na początku roku 2021 zaczęły wzrastać ceny materiałów niezbędnych do wykonania ocieplenia i elewacji. Które produkty podrożały? Przyjrzeliśmy się aktualnie obowiązującym cenom na rynku, ich gwałtownym w ostatnim czasie zmian oraz powodom ich częstych modyfikacji.

Koszt ocieplenia i elewacji - od czego zależy?

Wyliczenie średnich kosztów ocieplenia i elewacji nie jest skomplikowanym zadaniem. W łatwy sposób możesz sprawdzić na koszty w jakich granicach powinieneś się przygotować. Pamiętaj jednak, że takie zestawienie, będzie przedstawiać jedynie szacunkową kwotę. Szczegółową cenę otrzymasz wyłącznie jeżeli jej wyliczeniem zajmie się fachowiec, który dokładnie oszacuje ilość niezbędnych materiałów, na którą wpływa np. kondycja ścian zewnętrznych. Koszt uzależniony jest również od regionu, w którym posiadasz nieruchomość, gdyż ceny robocizny mogą się znacznie różnić w zależności od lokalizacji prowadzonych prac. Nie bez znaczenia jest również wybór materiału izolacyjnego. Ubiegły rok, a także poprzednie lata, utwierdzały inwestorów w przekonaniu, że najtańszym rozwiązaniem będzie wykonanie docieplenia z pomocą polistyrenu ekspandowanego, niezależnie od decyzji czy będzie to styropian klasyczny, “dalmatyńczyk” czy też grafitowy, bowiem nawet najdroższa jego odmiana była korzystniejsza cenowo niż zakup i wykonanie izolacji z wykorzystaniem wełny mineralnej. W tym roku jednak szala się przechyla w kierunku wyboru tego drugiego, dawniej droższego rozwiązania. Cena wełny mineralnej nieznacznie wzrosła w porównaniu do zeszłego roku, czego nie można powiedzieć o cenie styropianu, która w niektórych jego odmianach wzrosła nawet o 70%! Nie tylko ten aspekt jest szokujący. Dodatkowo inwestorów oraz wykonawców zadziwia częstotliwość ewolucji cen, gdyż potrafią się one zmienić nawet co kilka dni. Dawniej kosztowne i innowacyjne rozwiązanie jakim jest fasada wentylowana, wykonywana za pomocą wełny szklanej czy skalnej, obecnie, biorąc pod uwagę jedynie cenę materiałów, jest na miarę kosztów izolacji wykonanej ze styropianu. Co zatem spowodowało takie rewolucje na rynku? Dlaczego sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie? Poniżej zebraliśmy czynniki, które naszym zdaniem mogą być kluczowe.

Dlaczego w 2021 wzrosła cena styropianu?

Praktycznie codziennie docierają informacje o podwyżkach cen surowców, co wynika z faktu, że niektórych z nich praktycznie nie można kupić albo są reglamentowane. Wpływ na to w dużej mierze mają takie czynniki jak: ożywienie się wewnętrznego rynku w Chinach i Stanach Zjednoczonych, COVID-19, a także niedawna blokada Kanału Sueskiego, którym płyną surowce z Chin. Na domiar złego spłonęła jedna z największych fabryk surowców, a jak wiadomo klęski żywiołowe potrafią doprowadzić do prawdziwych rewolucji cenowych. Materiał, którego jest niedobór, staje się coraz cenniejszy, a w związku z tym wzrasta jego cena.

Zmienność cen nikogo nie powinna zaskakiwać - niektóre produkty drożeją, innych ceny spadają. To prawda, jednak jeżeli dzieje się to z taką częstotliwością jak w przypadku cen styropianu, inwestorzy oraz wykonawcy mogą czuć się zdezorientowani. Pamiętaj jednak, żeby zawsze przed podjęciem decyzji o wyborze materiału izolacyjnego, zapoznać się z plusami oraz minusami każdej z opcji. Nie kieruj się wyłącznie kosztem danych produktów, a przede wszystkim ich jakością oraz przeznaczeniem, bowiem nie każdy materiał możemy użyć w wybranej przez nas metodzie izolacji ścian. A jeżeli potrzebujesz fachowego doradztwa i pomocy w dokonaniu optymalnego wyboru, zajrzyj do hurtowni budowlanej i skorzystaj z pomocy wykwalifikowanych pracowników, którzy doskonale znają właściwości materiałów budowlanych.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące ceny ociepleń domu

Ile możesz zaoszczędzisz ocieplając dom?

Ściany zewnętrzne powinny nas chronić przed nadmiernymi stratami ciepła uciekającego z wnętrza domu. Ubytki ciepła przez ściany zewnętrzne, to około 30-40 % ogólnego zużycia energii w budynku mieszkalnym. Jeśli zdecydujesz się na ocieplenie domu Twoje rachunki za ogrzewania znacznie ulegną zmniejszeniu, ale także poprawi się wygląd elewacji i jej żywotność. Zatem docieplenie to nie tylko wydatek powodujący zmniejszenie zużycia energii cieplnej, ale także poprawiający estetykę Twojej elewacji. Ograniczenie zapotrzebowania na ciepło, dzięki ociepleniu w systemie ETICS, przyczyni się także do zmniejszenia naszego wpływu na zanieczyszczenie powietrza.

Wyliczenie dokładnych zysków wynikających z mniejszego zużycia energii po ociepleniu ścian zewnętrznych jest bardzo trudne. Straty ciepła w okresie zimowym uzależnione są od temperatury powietrza, siły wiatru i długości sezonu grzewczego. Istnieje wzór na wyliczenie spodziewanych zysków po ociepleniu ścian, ale jest wiele czynników, które mogą zakłócić poprawność kalkulacji. Inwestorzy, którzy wykonali termomodernizację budynków oceniają zmniejszenie kosztów za energię cieplną od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Ściany o grubości 24- 25 cm wykonane w technologii sprzed kilkudziesięciu lat bezwzględnie wymagają ocieplenia. Są dostępne w internecie kalkulatory producentów materiałów izolacyjnych, z których po podaniu grubości muru i rodzaju materiału, z jakiego jest wybudowany uzyskasz przybliżoną grubość i lambdę styropianu lub wełny. Istotne jest, aby w trakcie ocieplenia domu wymienić nieszczelne okna, czy drzwi oraz ocieplić nieogrzewany strych. Kalkulację towarów potrzebnych od ociepleniach otrzymasz w sprawdzonych hurtowniach pod patronatem budio.pl. Tam też możesz uzyskać informację o sprawdzonych wykonawcach systemu docieplenia.

Jaki jest współczynnik przenikania ciepła dla materiałów na ocieplenie domu?

Wielu inwestorów budujących domy mieszkalne decyduję się na ściany dwuwarstwowe zewnętrzne, czyli mur np. z ceramiki, betonu komórkowego, bloczków cementowo-wapiennych ocieplony warstwą izolacji termicznej – zwykle styropianem lub wełną w tzw. systemie ETICS. Aby zdecydować się na właściwy wybór musisz znać kryteria właściwego doboru i w tym chcemy Ci pomóc. Dzięki temu będziesz mógł mieszkać w ciepły, komfortowym domu i zaoszczędzisz na rachunkach za ogrzewanie.

Jaka jest różnica między współczynnikiem lambda (λ) i U ?

O doborze parametrów materiału izolacyjnego decyduje wielkość współczynnik przenikania ciepła λ, jaki mają elementy murowe. Izolacyjność całej ściany określana jest przez współczynnik U [W/(m²·K)] i zależy on od parametrów termicznych (λ) elementów murowych, zaprawy murarskiej, materiału dociepleniowego, czyli wszystkich materiałów, z jakich powstała ściana zewnętrzna. Od 1 stycznia 2021 r. zgodnie z prawem budowlanym współczynnik U nie powinien być wyższy niż 0,20 [W/(m²·K)]. Te dwa współczynniki określają przenikalność bloczków murowych (λ) oraz przegrody budowlanej jaką jest ściana.

Najważniejsze kryterium doboru materiału izolacyjnego

Im przenikalność cieplna jest niższa, tym mniej ciepła ucieka z budynku, zatem niższa wartość obu parametrów (λ i U) oznacza lepszą izolacyjność. Grubszy bloczek murowy oraz materiał izolacyjny nie musi oznaczać lepszych parametrów ochrony termicznej. W przypadku materiałów termoizolacyjnych wartość współczynnika lambda jest stała i przypisana do rodzaju materiału, a nie zależy od jego grubości. Natomiast wartość współczynnika U określa izolacyjność termiczną przegrody budowlanej o określonej grubości (d). Jego jednostką jest W/m2K, gdyż U= λ/d. Do ocieplenia powinno się wybierać materiały o lepszych właściwościach izolacyjnych, aby przy mniejszej grubości zapewnić lepszą ochronę cieplną. Wyższa izolacyjność budynku znacznie zmniejszy koszty, jakie wydasz na ogrzewanie domu.

Wartości powszechnie używanych materiałów do ocieplenia zewnętrznego ścian
Materiał:Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λ [W/(mK)]
styropian EPS biały0,037 – 0,045
styropian EPS grafitowy0,030 – 0,033
styropian XPS0,029 - 0,034
wełna mineralna0,034 – 0,045

Jak widać, wartości współczynnika przewodzenia ciepła dla poszczególnych materiałów izolacyjnych to setne części jednostki miary W/(mK). W wielu przypadkach różnica pojawia się dopiero na 3 miejscu po przecinku. Ale wbrew pozorom ma ona wielkie znaczenie. Dla przykładu warstwa styropianu o grubości 15 cm i współczynniku 0,031 W/(mK), zapewnia podobną izolację jak 20 cm styropianu o λ = 0,042 W/(mK). Niższy współczynnik lambda skutkuje wzrostem grubości izolacji, a nie zawsze możemy sobie na to pozwolić.

Który materiał do murowania ścian ma najlepsze właściwości akustyczne?

Ściany budynku mieszkalnego powinny stanowić skuteczną barierę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi takimi. Oprócz doskonałej izolacji cieplnej powinny chronić nas przed hałasem. Dotyczy to nie tylko ścian zewnętrznych domu, ale także tych oddzielających pomieszczenia wewnątrz budynku. Hałas wpływa negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie, a jego nadmiar może wywołać uczucie zmęczenia, czy stresu. Abyś mógł odpoczywać z rodziną w ciszy i komforcie, w swoim domu powinieneś wiedzieć, które materiały posiadają najlepsze właściwości izolacyjności akustycznej i najlepiej nadają się do budowy Twojego wymarzonego domu.

Co decyduje o wysokiej lub niskiej izolacyjności akustycznej materiałów budowlanych przeznaczonych do budowania ścian?

Izolacyjność akustyczna typowej przegrody budowlanej, czyli ściany zależy przede wszystkim od jej ciężaru, a w znacznie mniejszym stopniu od jej konstrukcji. Zatem np. wysokim współczynnikiem ochrony przed hałasem charakteryzują się pustaki silikatowe. Wyjątek stanowią ściany wielowarstwowe z dodatkową izolacją akustyczną (np. wełną mineralną) w środku przegród. W odróżnieniu od izolacyjności termicznej, wysoka izolacyjność akustyczna nie dotyczy tylko ścian zewnętrznych, ale także ścian wewnętrznych nośnych i działowych.

Wymogi dotyczące ścian budynku mieszkalnego dotyczące ochrony przed hałasem

O izolacyjności akustycznych ścian decyduje współczynnik Rw wyrażony w decybelach (dB). Im większa wartość współczynnika, tym lepsza ochrona przed hałasem. Przepisy określają parametr ochrony akustycznej dla ścian zewnętrznych, w zależności od warunków otoczenia (lokalizacja budynku) między 20-38 dB. Natomiast dla ścian wewnętrznych ten parametr jest wymagany na poziomie 30 dB. Izolacyjność akustyczna ściany zależy od parametrów materiału, z jakiego jest zbudowana oraz warstwy wykończeniowej.

Porównanie izolacyjności akustycznej pustaków i bloczków murowych wykonanych z różnych materiałów dla ścian wewnętrznych (RA1R) i zewnętrznych (RA2R)

Materiałściany wewnętrzne (RA1R)ściany zewnętrzne (RA2R)
Pustaki wapienno–piaskowe, o grubości 24 cm, kl. 155451
Pustaki wapienno–piaskowe, o grubości 12 cm, kl. 154744
Pustaki z ceramik poryzowanej zwykłe 25 cm, kl. 1504342
Pustaki z ceramik poryzowanej zwykłe 11,5 cm, kl. 1505249
Pustaki z ceramiki poryzowanej akustyczny 25 cm5452
Bloczek z betonu komórkowego odm. 600 24 cm4642
Bloczek z betonu komórkowego odm. 600 12 cm3835

Wybór rodzaju materiałów na ściany domu powinien być dokonany na etapie projektowania domu, bo od tego zależą rozwiązania konstrukcyjnie budynku decydujące o jego wytrzymałości i trwałości oraz Twoim bezpieczeństwie.

Jaka jest cena za metr kwadratowy ocieplenia?
W zależności od wybranych materiałów oraz regionu cena waha się w przedziale od 100-150 zł za m2.

Ceny zawarte w artykule są orientacyjnymi cenami brutto, które bazują na deklarowanych zużyciach produktów oraz na średnich cenach rynkowych, na dzień 01.03.2020. Ceny mogą różnić się w zależności od regionu. Wycena tynku oparta została o popularny jasny odcień oraz gramaturę 1,5mm.

Twoja wersja przeglądarki nie jest dalej wspierana :(

Technologia idzie do przodu. Pamiętaj, że aktualizacja przeglądarki jest niezbędna do bezpiecznego korzystania z Internetu. By zapewnić Ci najlepsze wrażenia z użytkowania z serwisu budio.pl, zalecamy pobranie jednej z poniższych przeglądarek.