Korzyści wynikające z wykonania sufitów podwieszanych

Artykuł przeczytasz w 5 min
Montaż i wykończenie sufitu podwieszanego

Sufity podwieszane to coraz chętniej wykorzystywane rozwiązanie zarówno w mieszkaniach, jak i lokalach użytkowych. Mogą być one stosowane np. do ukrycia przewodów elektrycznych czy wentylacyjnych, zakrycia nierówności na suficie czy zmniejszenia rozmiarów pomieszczenia, w celu ograniczenia wydatków związanych z ogrzewaniem. Obecnie poza motywami praktycznymi, instalowane są również w celu uzyskania niebanalnej aranżacji i wykończenia pomieszczenia. Dowiedz się, czym dokładnie są sufity podwieszane i jakie korzyści płyną z tego rozwiązania?

Co to jest sufit podwieszany i jakie są jego rodzaje?

Sufit podwieszany to stosunkowo lekka konstrukcja umieszczona poniżej stropu. W pomieszczeniach mieszkalnych najczęściej spotkać można te wykonywane z płyt gipsowo-kartonowych mocowanych na konstrukcji zbudowanej z profili metalowych. Są to sufity monolityczne, które po montażu i wyszpachlowaniu połączeń płyt stanowią jednolitą całość. Nieco rzadziej spotykane w budownictwie mieszkaniowym są sufity modułowe oraz panelowe. Sufity modułowe to lekka konstrukcja składająca się z profili aluminiowych wypełnionych płytami z prasowanej wełny mineralnej (szklanej lub skalnej) oraz płyt gipsowo-kartonowych. Płyty g-k są umieszczane luźno na konstrukcji, dzięki czemu sufit w razie potrzeby można łatwo zdemontować. Rozwiązanie to jest powszechnie stosowane w obiektach biurowych, przemysłowych, handlowych oraz użyteczności publicznej, jak np. szpitale, przychodnie itp. Z kolei sufity panelowe zbudowane są, jak sama nazwa wskazuje, z paneli wykonanych z twardego PVC, materiałów drewnopochodnych oraz metalowych umieszczonych na konstrukcji z profili metalowych. Do sufitów podwieszanych większość specjalistów zalicza również tzw. sufity napinane, wykonane ze specjalnej termokurczliwej folii PVC lub tkaniny poliestrowej przyciętej na wymiar napinanej między wyznaczonymi na suficie punktami. Poznajmy korzyści płynące z zastosowania powyższych rozwiązań.

  1. Maskowanie nierówności i niedoskonałości istniejącego sufitu bądź stropu

    Jest to pierwsza z praktycznych funkcji sufitu podwieszanego. Spękania i nierówności powierzchni sufitowej są zmorą niejednego mieszkania czy domu. Ich naprawa, nie dość, że bywa trudna i pracochłonna, to często osiągniętym efektem nie cieszymy się zbyt długo, ponieważ na skutek „pracy” całej konstrukcji budynku lub przenoszenia drgań innych jej elementów spękania i nierówności powracają. Prawidłowo zamontowany sufit podwieszany jest odizolowany od drgań i „pracy” pozostałej konstrukcji budowli, dzięki czemu nie grożą mu tego typu usterki.


  2. Ukrycie elementów instalacyjnych, takich jak rury czy przewody

    Wiszące przewody i widoczne rury instalacyjne pasują do wnętrz loftowych, jednak nie każdy z nas odnajduje się w takim klimacie i woli wszystko to ukryć. W tym przypadku sufity podwieszane zdają się być rozwiązaniem idealnym, bowiem możemy schować za nimi praktycznie każdy element instalacji, poza instalacją gazową, której ukrywanie jest niezgodne z prawem, ale przede wszystkim ulatniający się gaz, zgromadzony w przestrzeni między stropem a sufitem, stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.


  3. Zmniejszenie kubatury pomieszczenia

    To zaleta, która przede wszystkim przyniesie nam widoczne oszczędność w rachunkach za ogrzewanie, zwłaszcza w wysokich mieszkaniach, znajdujących się np. w starych kamienicach. Poza tym zamontowanie sufitu podwieszanego sprawi, że mieszkanie będzie bardziej przytulne, a to znacząco wpływa na komfort jego użytkowania. Jedyne o czym musimy pamiętać to obowiązujące przepisy, które mówią, że wysokość lokalu mieszkalnego musi wynosić co najmniej 2,5 m (za wyjątkiem strychu i antresoli).


  4. Korekcja proporcji wnętrza

    Zaleta ta wiąże się nie tylko z obniżeniem poziomu sufitu, ale decydując się na sufit podwieszany, można optycznie powiększyć małe pomieszczenie, instalując na nim np. lustrzaną powierzchnię, która sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się bardziej przestronne. Inny sposobem na optyczne powiększenie pomieszczenia jest pozostawienie szczeliny na łączeniu między sufitem, a ścianą – odpowiednio dobrane farby sprawią, że ściany będą wydawały się dłuższe.


  5. Montaż oświetlenia, które modeluje przestrzeń

    Efekt powiększenia lub pomniejszenia salonu, kuchni czy łazienki możemy osiągnąć poprzez wybór odpowiedniego oświetlenia. Konstrukcja sufitów podwieszanych pozwala na zainstalowanie wpuszczanych opraw świetlnych, co znacznie poprawia estetykę pomieszczeń. Oprawy oświetleniowe można zamontować dowolnie, według potrzeb, a tym samym osiągnąć niepowtarzalne efekty. Dzięki odpowiedniemu skierowaniu źródła światła, możemy np. podkreślić niektóre elementy pomieszczenia, a także wprowadzić wyjątkowy nastrój.


  6. Nieregularna powierzchnia sufitu podwieszanego

    Dostępne na rynku materiały wykorzystywane do montażu sufitu podwieszanego pozwalają na odejście od prostej płaszczyzny. Dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu konstrukcji pod okładzinę sufitową możemy wykonać np. skosy, łuki i wielopoziomowe przewyższenia (linia łamana) sufitu. Z kolei płyty gięte pozwolą nam na wybudowanie niebanalnych łukowych i wklęsłych powierzchni, a odpowiednio zamontowane oświetlenie podkreśli wybrane fragmenty sufitu i zapewni niepowtarzalny efekt wizualny.


  7. Podział pomieszczenia na strefy użytkowania

    Rozwiązanie to sprawdzi się idealnie nie tylko w otwartych przestrzeniach mieszkalnych, gdzie np. salon, kuchnia i jadalnia stanowią jedno pomieszczenie, ale też w mniejszych mieszkaniach, w których zamontujemy sufit wyspowy np. nad miejscem, w którym odpoczywamy czy przyjmujemy gości. Każda strefa użytkowanie może mieć inną konstrukcję, a wielość kształtów, jakie możemy im nadać kończy się tam, gdzie sięga nasza wyobraźnia!


  8. Korzystny mikroklimat, dzięki właściwościom gipsu

    Gips, z którego wytwarzane są płyty g-k jest surowcem naturalnym i ekologicznym. Jest też materiałem niepalnym, co ma duże znaczenie jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w przypadku pożaru. W swojej objętości zawiera 20% wody krystalizacyjnej, którą uwalnia podczas kontaktu z ogniem, a to spowalnia jego rozprzestrzenianie się na inne elementy konstrukcji budynku. Co więcej gips jest materiałem higroskopijnym, czyli zdolnym pochłaniać nadmiar wilgoci z powietrza i oddawać ją, gdy powietrze jest zbyt suche. Oczywiście proces ten przebiega prawidłowo, jeżeli zwykłe płyty gipsowo-kartonowe zamontujemy w pomieszczeniach o normalnej wilgotności. W przypadku pomieszczeń, w których jest ona wyższa – np. łazienka powinno się montować płyty g-k zielone - o podwyższonej odporności na wilgoć.


  9. Izolacja termiczna i akustyczna

    Wełna mineralna (szklana lub skalna) umieszczone w przestrzeni między sufitem a stropem pozwoli zadbać o odpowiednią temperaturę i ciszę w pomieszczeniu. Zimą zabezpiecza ona dom lub mieszkanie przed wyziębieniem, z kolei latem przed przegrzaniem. Co więcej stanowi ona również barierę dla hałasów zarówno tych dochodzących z zewnątrz mieszkania (np. głośne kroki sąsiadów), jak i tych z wewnątrz (np. głośne rozmowy czy muzyka).


  10. Łatwość montażu sufitu podwieszanego

    Korzyść ta dotyczy głównie montażu konstrukcji na małej powierzchni, ponieważ ta raczej nie sprawi większego problemu. Jeżeli chodzi o wykonanie zabudowy sufitu o skomplikowanej konstrukcji oraz na dużej powierzchni lepiej powierzyć to zadanie fachowcom, którzy posiadają doświadczenie i odpowiednie narzędzia do poprawnego wykonania tego typu prac.


Jak widać sufity podwieszane to szereg praktycznych korzyści. Dodatkowo biorąc pod uwagę efekt wizualny, jaki zapewniają, zdają się być rozwiązaniem idealnym dla domów i mieszkań. Żeby jednak były bezpieczne dla użytkowników pomieszczeń i długo, bez pęknięć i innych „niespodzianek”, cieszyły nasze oko, zadanie to warto powierzyć doświadczonym fachowcom. Korzystając z naszej bazy znajdziesz najlepszych wykonawców, posiadających wieloletnie doświadczenie w tego typu pracach, a także hurtownie budowlane w swojej okolicy. Przekonaj się sam!

Twoja wersja przeglądarki nie jest dalej wspierana :(

Technologia idzie do przodu. Pamiętaj, że aktualizacja przeglądarki jest niezbędna do bezpiecznego korzystania z Internetu. By zapewnić Ci najlepsze wrażenia z użytkowania z serwisu budio.pl, zalecamy pobranie jednej z poniższych przeglądarek.