Budowa dachu - fakty i mity

Artykuł przeczytasz w 4 min
Budowa dachu

Rodzaj dachu i jego pokrycie wpływają nie tylko na estetykę powstającego budynku, ale przede wszystkim na komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańców, dlatego decyzja dotycząca ich wyboru powinna być przemyślana oraz wolna od uprzedzeń czy mitów, które kiedykolwiek obiły nam się o uszy. Często bowiem zdarza się, że wybierając materiały budowlane, korzystamy z zasłyszanych i stereotypowych opinii, a zarówno w budownictwie, jak i w wielu innych dziedzinach krąży wiele mitów. W tym artykule przedstawimy najczęściej spotykane informacje dotyczące budowy dachu i powiemy, które z nich są prawdą, a które mitem, aby pomóc Ci w wyborze odpowiedniego dachu.


1. Decyzja o konstrukcji dachu i rodzaju jego pokrycia należy tylko i wyłącznie do inwestora

Mit. O warunkach zabudowy decydują władze gminy, na terenie której znajduje się działka przeznaczona na cele budowlane. Gmina jest odpowiedzialna za ład architektoniczno-przestrzenny i to Rada Gminy uchwala dokument zwany Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W dokumencie tym określone są między innymi linia zabudowy oraz inne wytyczne dotyczące konstrukcji budynku, jak np. dopuszczalne nachylenie dachu, wysokość kalenicy, kolor pokrycia dachowego czy elewacji, itp. Wgląd do tego dokumentu może mieć każdy, a znaleźć go można w siedzibie gminy lub w Internecie, za pośrednictwem strony internetowej OnGeo.pl. Może też jednak okazać się, że działka, na której planujemy budowę nie została objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Wówczas powinniśmy wystąpić do właściwej gminy o Warunku Zabudowy, w których zostaną określone wytyczne, jakie musi spełniać dom stawiany na danej działce. Warunku te najlepiej sprawdzić jeszcze przed zakupem działki, aby mieć pewność, że może stanąć na niej dom, który sobie wymarzyliśmy.


2. Dach stromy dwuspadowy jest tańszy niż inne dachy o tej samej powierzchni

Prawda. Jeżeli chodzi o koszty budowy, to doskonale sprawdza się tu zasada „im prościej, tym taniej”. Do budowy dachów wielopłaszczyznowych potrzebna jest bowiem skomplikowana, a co za tym idzie również droższa konstrukcja, generowanych jest więcej odpadów materiału, co wynika z konieczności docinania pokrycia dachowego. Droższa jest też robocizna i wszelkie dodatkowe akcesoria, takie jak: rozgałęźnik gąsiora, kosz, dodatkowe zakończenia gąsiora, itp.


3. Kąt nachylenia dachu nie ma wpływu na wybór pokrycia dachowego

Nieprawda. Producenci poszczególnych rodzajów pokryć dachowych podają w ich specyfikacji, przy jakim kącie nachylenia dachu mogą być montowane np. dachówka czy blachodachówka. Reguluje to również Polska Norma PN-89/B-02361, ale nie uwzględnia ona wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań, dlatego najlepiej stosować się do zaleceń producenta. Pokrycia dachowe są bowiem łączone na specjalne zamki i zakłady, a szczelność połaci dachowej zapewniają tylko wtedy, gdy kąt nachylenia dachu będzie zgodny z podaną przez producenta specyfikacją.


4. Dom z dachem płaskim jest z zasady bardziej energooszczędny niż dom z dachem stromym

Racja. Dom z dachem płaskim posiada mniej przegród budowlanych oddzielających ogrzewaną część budynku od powietrza zewnętrznego czy gruntu (tzw. współczynnik A/V), ponieważ jego dach ma mniejszą powierzchnię. Dzięki zwartej bryle domy energooszczędne i pasywną są zwykle budowane z płaskim dachem.


5. Dachówki cementowe są cięższe od dachówek ceramicznych

Niekoniecznie. Produkowane współcześnie dachówki cementowe mają podobny ciężar, jak dachówki ceramiczne, czyli ok. 41 – 55 kg/m2.


6. Inwestor może zmienić rodzaj pokrycia dachowego na każdym etapie budowy domu

Nieprawda. Zmiana koncepcji pokrycia dachowego w trakcie trwania budowy może sprawić, że będzie ono niezgodne z warunkami zabudowy oraz negatywnie wpłynąć na wytrzymałość więźby dachowej, która została zaprojektowana pod odpowiedni ciężar, a niekiedy też konkretny rodzaj poszycia.


7. Dach płaski jest bardziej odporny na silne wiatry

Zgadza się. Na odporność wiatrową dachu wpływa kąt nachylenia połaci, poziom kalenicy (dotyczy dachów stromych) oraz jego powierzchnia. Dachy płaskie mają bardzo mały kąt nachylenia i znacznie mniejszą powierzchnię w porównaniu do dachu stromego znajdującego się na budynku podobnej wielkości. Co prawda podczas naprawdę silnych porywów wiatru może dojść do zerwania ocieplenia z dachu płaskiego, ale wynika to zazwyczaj z błędów wykonawczych. Projektowane współcześnie domy z dachami płaskimi wyposażone są w system attykowy, polegający na tym, że mury zewnętrzne wystawione są powyżej płaszczyzny dachu, co uniemożliwia zerwanie jego ocieplenia.


8. Koszt budowy dachu płaskiego jest niższy niż dachu stromego w domu o takiej samej powierzchni

Fakt. Stwierdzenie to jest prawdziwe w przypadku budowy dachu pokrytego papą asfaltową i bez adaptacji go np. na taras, ogród zielony czy basen. Choć jeżeli weźmiemy pod uwagę całość inwestycji, to dzięki przeniesieniu na dach tarasu czy basenu, których budowę planowaliśmy obok domu, możemy zaoszczędzić kupując mniejszą działkę budowlaną, co przy obecnych cenach gruntów może być dużą oszczędnością.


9. Dach płaski to dach z papy

Fałsz. Produkowana obecnie papa termozgrzewalna to produkt o dużej wytrzymałości mechanicznej i termicznej (zarówno na działanie niskich, jak i wysokich temperatur), ale istnieją też alternatywne rozwiązania, takie jak chociażby membrany z tworzyw sztucznych (PVC, EPDM, TPO), technologia natrysku polimocznika, albo dach zielony, w którym ukryta pod spodem hydroizolacja nie jest narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne.


10. W domach z dachem płaskim często występują problemy z przeciekanie wody przez strop

Mit. Prawidłowo wykonany dach jest szczelny i skuteczne odprowadza wodę ze swojej powierzchni. Co więcej, wielu producentów ma opracowane systemy hydroizolacji oraz odprowadzania wody z dachu płaskiego bez użycia rynien (z zamkniętą attyką) oraz podgrzewane spusty rynnowe, które pozwalają udrożnić odpływ wody w czasie mrozów.


11. Odśnieżanie dachu płaskiego jest dużym problemem

Kolejny mit. Bez względu na konstrukcję dachu zaleganie na nim dużej ilości śniegu, którego 1m3 waży około 200 kg jest niebezpieczne. Całe szczęście, we współczesnym budownictwie coraz częściej wykorzystuje się podgrzewane wpusty oraz kable grzejne wyposażone w czujnik wilgoci i temperatury, które znacznie ułatwiają pozbycie się niepotrzebnego balastu z dachu.


12. Trudno znaleźć dobrego fachowca do budowy dachu płaskiego

Tak, może być z tym problem, bowiem większość dekarzy specjalizuje się w budowie dachów stromych, choć budowa dachów płaskich nie jest wcale skomplikowana, jeżeli korzysta się z rozwiązań systemowych producentów. W poszukiwaniu dobrego fachowca kluczową rolę gra czas - im szybciej zaczniemy go szukać, tym większe mamy szanse na to, że znajdziemy kogoś z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

Poznanie istotnych faktów i obalenie najczęściej spotykanych mitów na temat budowy dachów może pomóc nam w podjęciu kluczowych decyzji co do jego rodzaju oraz uchronić przed popełnieniem błędów na tym etapie budowy.


Twoja wersja przeglądarki nie jest dalej wspierana :(

Technologia idzie do przodu. Pamiętaj, że aktualizacja przeglądarki jest niezbędna do bezpiecznego korzystania z Internetu. By zapewnić Ci najlepsze wrażenia z użytkowania z serwisu budio.pl, zalecamy pobranie jednej z poniższych przeglądarek.