Budowa dachu – koszty

Artykuł przeczytasz w 8 min
Budowa dachu

Decyzje dotyczące rodzaju i kształtu dachu powinny być podjęte już na etapie projektowania domu. Obok wymagań stawianych przez normy budowlane, pewne wytyczne odnośnie dachu może określać nam Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy. Są to dokumenty prawa lokalnego, porządkujące układ architektoniczno-przestrzenny. Budowa dachu to zazwyczaj największy wydatek, biorąc pod uwagę poszczególne etapy budowy domu, a jego rodzaj, kształt i materiał wykonania to pozycje w kosztorysie, które mogą go dodatkowo zawyżyć. Nie możemy się jednak zniechęcać i za wszelką cenę obniżać kosztów tego etapu budowy. Musimy bowiem mieć na uwadze, że dobrze wykonany dach zapewnia nam nie tylko komfort i bezpieczeństwo, ale też chroni przed dużymi wydatkami związanymi z naprawami dachu budowanego półśrodkami. Na koszt budowy dachu ma wpływ nie tylko jego powierzchnia, ale przede wszystkim kształt, poziom skomplikowania konstrukcji oraz rodzaj pokrycia, a wartości te bez wątpienia warto poznać jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Dachy strome

Dachy strome to rozwiązanie, na które decyduje się znaczna większość przyszłych właścicieli domków jednorodzinnych. Co prawda często decyduje o tym Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy, ale także pewnego rodzaju przekonanie, że domek jednorodzinny musi mieć właśnie taki dach. Nie bez znaczenia jest również tradycja. Domy z dachami spadzistymi budowane są bowiem od wieków i zarówno kiedyś, jak i obecnie doskonale wpisują się w otoczenie, z kolei domy „klocki” z dachami płaskimi, budowane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, były rozwiązaniami architektonicznie nieudanymi i nie przystawały do lokalnego pejzażu i tradycji.

Koszt budowy dachu dwuspadowego

Najtańszym rozwiązaniem dachów stromych są dachy dwuspadowe, których poddasza bardzo często są adaptowane na cele mieszkaniowe. Budowę tego typu dachu zaczynamy od przykręcenia murłaty na ścianach nośnych domu i przymocowania do niej więźby dachowej z odpowiedniego rodzaju drewna - wzmocnionego i impregnowanego, które najlepiej kupić w tartaku. W przypadku prostego dachu dwuspadowego o powierzchni do 150 m² więźba taka będzie kosztować od 13 do 18 tysięcy złotych (wraz z jej wzniesieniem na domu jednorodzinnym). To jednak dopiero początek kosztów budowy dachu. Kolejnym etapem jest foliowanie lub deskowanie więźby, następnie wykonanie konstrukcji z kontrłat i łat pod przykrycie dachowe, montowanie okien dachowych, wznoszenie komina, niezbędne obróbki blacharskie (pas nadrynnowy, uszczelnienie wokół komina, itp.) oraz wykonanie sytemu rynnowego. Na końcu kładzie się pokrycie dachowe. 

  • Koszt membrany dachowej, w zależność od parametrów, to od 2,5-6 zł/m2, a jej montaż od 6 do 10 zł/m2.
  • Cena desek na tzw. poszycie sztywne wynosi około 1200-1600 zł/m3 (przy standardowej grubości 25 mm jest to około 30-40 zł/m2). Koszt robocizny wynosi od 30 do 34 zł/m2.
  • Cena kontrłaty to od 1,5 do 2,0 zł/m, a łaty od 4,5 do 6 zł/m. Ilość łat i kontrłat jest zależna od rodzaju pokrycia dachowego. Koszt łacenia waha się od 24-30 zł/m2.


Rodzaje i koszt pokrycia dachowego na dachy strome dwuspadowe

  1. Dachówka cementowa – od 22 do 48 zł/m2, koszt robocizny –  od 52 do 85 zł/m2.
  2. Dachówka ceramiczna  – 60-92 zł/m2, koszt robocizny – od 52 do 85 zł/m2.
  3. Blachodachówka powlekana - 30-60 zł/m2, koszt robocizny – od 46 do 58 zł/m2.
  4. Blachodachówka z posypką  - 48 do 88 zł/m2, koszt robocizny – od 40 do 55 zł/m2.
  5. Blacha trapezowa powlekana- 28 do 68 zł/m2, koszt robocizny – od 40 do 50 zł/m2.
  6. Blacha na rąbek stojący  - 29 do 52 zł/m2, koszt robocizny – od 120 do 160 zł/m2.


Koszt budowy dachu czterospadowego, tzw. kopertowego

Dach kopertowy czterospadowy to rozwiązanie, które świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku domów nowoczesnych, ale też w przypadku bardziej klasycznych rozwiązań architektonicznych. Składa się on z czterech skośnych połaci, z których dwie mniejsze mają kształt trójkąta, a pozostałe trapezu. Zaletą dachów kopertowych jest ich duża wytrzymałość ze względu na rozbudowaną konstrukcję. Czterospadowe konstrukcje charakteryzują się masywnością i sztywnością, dzięki czemu są odporne nawet na bardzo silne podmuchy wiatru.  Zmieniający się w Polsce klimat i występujące częściej niż kiedyś anomalie pogodowe sprawiają, że solidne i trwałe konstrukcje dachowe, jakimi cechują się między innymi dachy kopertowe, są coraz chętniej wybierane przez inwestorów. Wśród minusów tego rozwiązania można wymienić trudniejszą adaptację poddasza na cele mieszkaniowe ze względu na skosy i dużą ilość słupów podpierających konstrukcję. W przypadku dachów czterospadowych droższa jest zarówno więźba dachowa, jak i materiał na pokrycie dachowe, a całkowity koszt jego budowy jest o 25 – 35 % wyższy niż w przypadku dachu dwuspadowego o tej samej powierzchni, a wiąże się to między innymi z tym, że w przypadku połaci o kształcie trójkąta, czy trapezu wzrasta zużycie materiału na powierzchnię dachu ze względu na dużą ilość odpadów przy docinaniu.

Koszt systemu rynnowego dachu stromego

System odwodnienia dachu jest nieodłącznym elementem zarówno dachu płaskiego, jak i stromego. W dachach stromych systemy te są widoczne, dzięki wybierając koloru i kształtu rynien oraz rur, a także rodzaju materiału, z jakiego zostały one wykonane, może sprawić, że cała elewacja będzie wyglądała jeszcze atrakcyjniej. Na cenę rynien wpływ ma przede wszystkim rodzaj materiału, z jakiego zostały wyprodukowane oraz ich przekrój. Obecnie na rynku dostępna sa następujące rozwiązania;

  • Rynny z ocynkowanej  blachy stalowej – jest to co prawda tanie, ale niestety nietrwałe rozwiązanie, wymagające częstej konserwacji (malowania).  Montaż tego typu rynien wymaga łączenia ich za pomocą lutowania.
  • Rynny z blachy stalowej, powlekanej lub lakierowanej – są trwalsze niż te wykonane z ocynkowanej blachy stalowej i nie wymagają lutowania podczas łączenia ze sobą poszczególnych elementów. Ich dużą zaletą jest szeroka gama kolorystyczna.
  • Rynny z blachy tytanowo-cynkowej – trwałe i odporne na korozję. Ich łączenie polega na lutowaniu bądź klejeniu. Rynny te nie wymagają częstych konserwacji.
  • Rynny z blachy miedzianej - bardzo trwałe (ponad 300 lat), odporne na korozję. Na skutek reakcji zachodzących pomiędzy związkami siarki obecnymi w kwaśnym powietrzu, parą wodną i samym metalem, z biegiem czasu zmieniają kolor na zielonkawo-turkusowy. Rynny te są znacznie droższe od pozostałych i nie można zakładać ich na dachach pokrytych blachą aluminiową lub stalową ze względu na tworzenie się korozji na styku tych metali.
  • Rynny z blachy aluminiowej – wśród ich zalet należy wymienić dużą trwałość aluminium (ponad 100 lat) i wysoką odporność na korozję. Niestety nie są ona odporne na działanie soli i nie można instalować ich na dachach pokrytych blachą miedzianą, ponieważ na styku tych metali powstanie ogniwo powodujące korozję.
  • Rynny z tworzywa sztucznego PVC - są trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Nie wymagają konserwacji. Cechują się łatwym i szybkim montażem przy użyciu złączek z uszczelką lub przy pomocy kleju. Ich zaletą jest też niska cena i szeroka gama kolorystyczna, z kolei wadą jest to, że przy dużych różnicach temperatur mogą ulec odkształcaniu.


Koszt systemu rynnowego

Na dachu o typowym kształcie i z wykorzystaniem najczęściej montowanych rynien o przekroju 125 mm i rurach spustowych 100 mm koszt metra bieżącego poszczególnych systemów rynnowych (z dodatkowymi akcesoriami) wynosi:

  1. Rynny z PVC: 60-80 zł/m.b.
  2. Rynny stalowe powlekane: 80-10 zł/m.b.
  3. Rynny cynkowo-tytanowe: 150-190 zł/m.b.
  4. Rynny miedziane: 260-350 zł/m.b.
  5. Rynny stalowe ocynkowane – 30-45 zł/m.b.  


Koszt budowy dachu płaskiego

Dach płaski to konstrukcja o niewielkim spadku połaci, mieszczącej się między 2 a 12 stopni. Dachy te nazywane są stropodachami, ponieważ stanowią w dolnej warstwie strop nad najwyższą kondygnacją domu.

Rodzaje dachów płaskich

Ze względu na rodzaj konstrukcji i układ warstw stropodachy dzielimy na:

Stropodachy niewentylowane – to konstrukcja o prostej budowie. Polega na wylaniu na stropie warstwy spadkowej betonu, na której układa się paroizolację, a następnie ocieplenie z wełny mineralnej, polistyrenu ekstrudowanego, pianki poliuretanowej lub z płyt z twardych odmian styropianu. Ostatnia warstwa to papa asfaltowa układana warstwowo jako pokrycie dachowe i hydroizolacja. Wszystkie warstwy dachu niewentylowanego przylegają ściśle do siebie, co skutkuje brakiem możliwości odprowadzenia wilgoci spod warstwy poszycia dachowego. W związku z powyższym, w konstrukcji dachów płaskich coraz powszechniej tworzy się dodatkowe kanaliki powietrzne, biegnące zgodnie ze spadkiem połaci dachu, z kolei w jego dolnej części wykonuje się dodatkowe wloty powietrza, a w górnej montuje niewielkie kominki wentylacyjne papowe. W ten sposób powstaje system wentylacji dachu płaskiego, który chroni konstrukcję przed nadmiernym zawilgoceniem. 

Stropodachy niewentylowane odwrócone to konstrukcje dachowe ze zmienionym, odwrotnym układem warstw. W rozwiązaniu tym na konstrukcję nośną dachu z ukształtowanym już spadkiem  układa się izolację przeciwwodną (dwie warstwy papy lub membrana z tworzywa sztucznego), a dopiero na niej układa się warstwę docieplenia. Wykończenie stanowi zaś warstwa dociskowa, czyli usypany na geowłókninie żwir lub ułożone płyty betonowe. Na tego typu dachu z powodzeniem można wybudować taras lub założyć ogród. Jeżeli chodzi o koszt budowy dachu płaskiego niewentylowanego, to wynosi on około 350 zł/m2.

Stropodach wentylowany - to bardzo popularne rozwiązanie, przypominające nieco dach skośny jednopołaciowy o bardzo małym spadku. Elementem nośnym jest tu znajdujący się nad najwyższą kondygnacją strop, na którym opiera się konstrukcja wykonana najczęściej z drewna (wiązary bądź prefabrykowane kratownice), lub z metalowych kształtowników. Stanowi ona oparcie dla warstwy spadkowej, utworzonej z materiałów drewnopochodnych, takich jak płyty OSB czy sklejka, na których umieszcza się pokrycie dachowe, zwykle papę bitumiczną, układaną wielowarstwowo. Między stropem, a pokryciem dachowym znajduje się przestrzeń, w której układa się warstwę termoizolacji, np. wełnę mineralną, ale pomiędzy wełną a pokryciem pozostawia się pustkę powietrzną, która służy do wentylacji dachu przez otwory w attyce. Dzięki temu na warstwie docieplenia nie dojdzie do zawilgocenia, które mogłoby przenieść się na inne elementy konstrukcji budynku. Koszt budowy dachu płaskiego wentylowanego wynosi ok. 330 zł/m2.

Dach płaski zielony, to rodzaj dachu odwróconego, na którego powierzchni zakłada się ogród. Jego wykonanie polega na tym, że na stropie z warstwą spadkową układa się izolację przeciwwilgociową, tzw. hydroizolację, która musi posiadać dużą odporność na ściskanie, przerastanie korzeni, działanie kwasów humusowych, a także środków chemicznych i nawozów. Najlepiej do tego nadaje się membrana z kauczuku syntetycznego EPDM, folia polietylenowa PE-HD lub papa samoprzylepna z wkładką miedzianą. Na hydroizolację układa się warstwę izolacji termicznej (płyty XPS lub PIR), a następnie matę przeciwkorzenną, która może składać się z kilku warstw. Na warstwie separująco-ochronnej układa się warstwę drenażową, której zadaniem jest odprowadzanie wody opadowej. Warstwa ta nie powinna stanowić dużego obciążenia oraz nie może być barierą dla rozwoju korzeni, dlatego wykonuje się ją z pumeksu, keramzytu, lawy wulkanicznej lub specjalnej maty drenażowej o różnych wysokościach i stopniu gromadzenia wody. Następnie układa się warstwę filtrującą z geowłókniny, która służy do oczyszczania wody przenikającej do niższych warstw. Ostatnią warstwę dachu zielonego stanowi warstwa wegetacyjna zapewniająca roślinom warunki do rozwoju. Są to odpowiednie dla rodzaju upraw mieszanki, tzw. substraty. Warto też wiedzieć, że na dachu możemy uprawiać zarówno rośliny ekstensywnie, jak i intensywne. Pierwsze z nich nie wymagają dużego nakładu pracy i czasu na uzyskanie pożądanego efektu zielonego ogrodu, z kolei drugie są bardziej wymagające, a czas uzyskania zadowalającego wyglądu ogrodu jest znacznie dłuższy. Orientacyjny koszt założenia ogrodu zielonego ekstensywnego wynosi od 350 do 1000 zł/m2, a dachu z roślinnością intensywną od 1000 do nawet o 3000 zł za m2, w zależności od gatunków roślin.

Podane w powyższym artykule ceny są wartościami orientacyjnymi, zgromadzonymi na podstawie ofert znalezionych w internecie. Dokładny koszt budowy dachu można wyliczyć na podstawie szczegółowego projektu budynku i wyceny profesjonalnej firmy budowlanej. Specjalistów w tym zakresie znajdziesz za pośrednictwem naszej wyszukiwarki i w naszych partnerskich hurtowniach, do których serdecznie zapraszamy!

Twoja wersja przeglądarki nie jest dalej wspierana :(

Technologia idzie do przodu. Pamiętaj, że aktualizacja przeglądarki jest niezbędna do bezpiecznego korzystania z Internetu. By zapewnić Ci najlepsze wrażenia z użytkowania z serwisu budio.pl, zalecamy pobranie jednej z poniższych przeglądarek.